2013. március 14., csütörtök

Misztótfalusi emlékőrzők

Emlékezni hívogatta a híveket a misztótfalui református templom harangja, október 13-14-én. Két nevezetes eseményre: egyházmegyei presbiteri konferenciára és nőszövetségi jubileumi évfordulóra került sor.
A presbiteri konferencia az emlékezés ünnepe volt, helységünk nagy és neves szülöttjére, Misztótfalusi Kis Miklósra emlékezett és emlékeztetett. Igét hirdetett Fekete Károly, a debreceni teológia rektora. Igehirdetése Kis Miklós szellemét idézte, aki nem sajnálta otthagyni a külföldi jólétet, a biztonságos életet, s hazajött Erdélyországba, szülőhazájába, hogy magyar népét, a magyar reformátusságot szolgálja. Nem jött üres kézzel, magyar nyelvű Bibliát hozott, az ún. „Aranyas Bibliát”, ennek példányszámait saját költségén nyomtatta ki Amszterdamban, saját metszésű betűivel, hogy olvasmányt, szent könyvet adjon a magyar ember kezébe.
Sajnos az ellene való áskálódás, a meg nem értés, amely akkor is jellemző volt az erdélyi társadalomra, felőrölte egészségét. Korai halálát okozta (1650-1702). Egyedül felesége, Székely Mária volt az, aki utolsó leheletéig kitartott mellette küzdelmes életében. Örök pihenője a kolozsvári Házsongárdi temetőben van.
Emlékét mi, tótfalusi magyar reformátusok ápoljuk, büszkék vagyunk arra a gyűjteményes házra, amely szellemi értéket képvisel.
Kis Miklósról tartott előadást Ősz Előd Sándor, az Erdélyi Egyházkerület levéltárosa, aki már többször értekezett nálunk a nagy mester, betűmetsző, kultúrpolitikus, nyomdász kapcsán.  
Hogy a gyűjteményes ház Misztótfaluban létrejött, s ma is létezik, azért elsősorban a két Molnár Józsefet illeti köszönet. Egyikük, Molnár József Károly, gyülekezetünk lelkésze volt, majdnem harminc évig. Jelenleg Nagyváradon éli nyugdíjas éveit, és még mindig gyűjt, ír Misztótfaluról és Kis Miklósról. Ő vásárolta meg saját pénzén az „Aranyas Biblia” egy példányát, s ő kezdeményezte a gyűjtő munkát is.
Ezt a gyűjteményt bővítette ki, két helyiséget betöltő anyaggá a Münchenben letelepedett Molnár József nyomdász, lapszerkesztő, lapkiadó, aki sajnos ma már nincs az élők sorában. Ő volt az, aki 1991-ben, saját költségén múzeummá fejlesztette s a református egyházra hagyta gyűjteményét. 
Örvendtünk annak a lehetőségnek, hogy 2002-ben, Misztótfalusi Kis Miklós rehabilitációjára nálunk, a mi templomunkban került sor. Korának hatalmasai az egyház ellenségét látták benne. Eklézsiakövetése ellenére is, mint megbélyegzett bűnös halt meg. Veress Dániel monodrámájában így hangzik Kis Miklós fohásza: „Méltatlan szolgádat, Tótfalusi Kis Miklóst pedig vezesd életének útján a Te szándékod szerint, csillapítva nyugtalan lelke sok fájdalmát és minden háborúságait. És ha eljön az óra, ne engedd Istenem, hogy nyomtalanul eltöröltessenek az én jótéteményeim, melyeket életemben cselekedtem.”
A másik módja Kis Miklós emléke őrzésének, ápolásának az, amikor 1997-ben az újra alakuló nőszövetségünk feleségének, Székely Máriának a nevét vette fel. Ennek égisze alatt szolgálja az Urat és a gyülekezetet, kitartó és odaadó munkával nőszövetségünk.
Romok Márta

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése